+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com
+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com

Ciekawostki o Beskidach

Beskid Żywiecki i Śląski to dwa pasma górskie graniczące ze sobą i stanowiące część Beskidów Zachodnich. Kryją one w sobie wiele ciekawych historii. Część z nich przybliżymy Państwu w poniższym tekście.



Grojec to wzgórze nad Żywcem, z charakterystycznym stalowym krzyżem na jednym z wierzchołków, upamiętniającym wizytę Jana Pawła II w 1995 roku. Ze wzgórza rozpościera się widok na miasto, Jezioro Żywieckie oraz Kotlinę Żywiecką. Badania archeologiczne potwierdziły, że na szczycie znajdował się średniowieczny, drewniany zamek obronny. Według Jana Długosza zamek był oblegany, a następnie został spalony. Przed II wojną światową, w trakcie wykopalisk znaleziono także ślady osadnictwa z czasów celtyckich.

Barania Góra (1220 m n.p.m.) położona jest w Beskidzie Śląskim i na jej zachodnich stokach znajduje się źródło najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. Na mokradłach tworzą małe oczka wodne (wykapy), z których początek biorą potoki. Jest to także miejsce, w którym można spotkać niedźwiedzie. Na szlakach prowadzących na Baranią Górę, a także Skrzyczne turyści w ostatnich latach napotkali wiele śladów.

Malinowska Skała położona jest w pobliżu Baraniej Góry. Słynie ze sporej wychodni (skała, która wychodzi na powierzchnię ziemi), która od lat 70. objęta jest ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Na ścianach widoczne są interesujące formy wietrzenia, przypominające runy. Jest to jeden z symboli Beskidu Śląskiego.

Romanka to szczyt położony obok Rysianki, z charakterystycznym przerzedzonym lasem. Spowodowane jest to tym, że las osiąga tam górna granicę naturalnego zasięgu.

Podczas II wojny światowej Romanka była miejscem schronienia partyzantów. Również tu można trafić na ślady niedźwiedzia.


Pozostałe ciekawostki:

  • Najwyższym szczytem w województwie śląskim jest Pilsko (1557 m n.p.m.) i drugim w Beskidzie Żywieckim.
  • Babia Góra (1725 m), najwyższy masyw górski Beskidzie Żywieckim, nazywany jest także Matką Niepogód, z powodu często zmieniającej się pogody.
  • Na Górze Żar znajduje się najwyżej położony w Polsce zbiornik wodny (761 m n.p.m).
  • Nazwa Skrzycznego, najwyższego wzniesienia w Beskidzie Śląskim – 1257 m n.p.m, według Andrzeja Komonieckiego pochodzi od skrzeczenia żab, które zamieszkiwały pobliski staw.
  • Długość Beskidów wynosi aż 600 km, rozciągają się od Czech po Ukrainę.
  • W Beskidach utworzono w sumie 11 parków narodowych.
  • Korona Gór Polskich to lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce, a Babia Góra i Skrzyczne zajmują na niej kolejno drugie i ósme miejsce.