+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com
+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny o powierzchni 10 km², który został utworzony w latach 1960-1966 na rzece Sole z powodu częstych powodzi na terenie Żywiecczyzny (największa powódź miała miejsce w 1958 roku). Powstał poprzez zalanie wsi Tresna, Zadziele, Zarzecze oraz Stary Żywiec i utworzenie zapory w Tresnej, która ma wysokość 39 m.

jezioro-zywieckie-blog-1

W roku 1967 przy zaporze zaczęła funkcjonować elektrownia wodna o mocy 21 MW.

Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i energetycznej, zbiornik jest również atrakcją turystyczną nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów z całej Polski.

Urokliwe jezioro usytuowane jest na pograniczu Beskidu Małego i Kotliny Żywieckiej.

jezioro-zywieckie-blog-2

Jest to świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, żeglarstwo, kitesurfing i windsurfing. Przy jeziorze funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego (m.in. rowerki, kajaki, łódki). Po jeziorze kursują statki wycieczkowe, z których można podziwiać piękno gór i okolicznych miasteczek.

Wokół jeziora istnieje bogata w widoki trasa rowerowa o długości około 23 kilometrów.
Przy brzegach jeziora utworzone zostały trasy piesze z ławeczkami i tablicami informacyjnymi na temat tutejszej flory i fauny. Dodatkowo znajduję się tu plaże i liczne punkty gastronomiczne.

jezioro-zywieckie-blog-3

Miejsce to przyciąga również wędkarzy, ponieważ mogą oni znaleźć w jeziorze wiele gatunków ryb, takich jak karp, okoń, szczupak czy płoć. Ogromną zaletę jest wielkość akwenu oraz łatwy dojazd (zezwolenia całoroczne i licencje okresowe są możliwe do nabycia w Okręgu PZW Bielsko-Biała).

W Żywcu, przy ścieżce dla pieszych nad jeziorem zlokalizowane jest źródełko św. Wita, które podobno ma właściwości lecznicze. Według zapisu w Dziejopisie Żywieckim Andrzeja Komonieckiego woda ta miała uzdrowić chore oczy króla Jana Kazimierza w 1669 roku.

Król postanowił zostawić pieniądze na zbudowanie drewnianej kapliczki przy źródełku.