+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com
+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com

Góra Żar jest szczytem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Mierząca 761 m. n.p.m. góra należy do pasma górskiego Beskid Mały, a jej zachodni stok opada do jeziora Międzybrodzkiego. Można na nią wjechać koleją linowo-terenową lub wejść pieszo – nie tylko ścieżką gruntową, ale także drogą asfaltową (zamkniętą dla ruchu).

gora-zar-kolejka

Piękny widok na panoramę Beskidów, oraz okolicznych jezior to niejedyna atrakcja tego miejsca. Na szczycie góry znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa, którą można zwiedzać przez cały rok w towarzystwie przewodnika. W skali kraju jest to najwyżej położony zbiornik tego typu oraz druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa.

gora-zar-akwen

Latem panują na niej idealne warunki do downhillu (kolarstwa zjazdowego) i lotu paralotnią czy szybowcem. Można również skorzystać z wypożyczenia terenowej hulajnogi. Przy dolnej stacji kolei znajduje się park linowy oraz zjeżdżalnia pontonowa.

Zimą uruchamiane zostają trasy narciarskie i wyciągi. Trasa główna mierzy 1600 m., jest regularnie ratrakowana, naśnieżana i oświetlana po zmroku. Dzięki kolei można dostać się na nią bardzo szybko – przewozi ona do 1200 osób na godzinę. Uruchomiona jest także łatwiejsza trasa – Polana Górna – o długości 300 m, z wyciągiem orczykowym.

Można zaobserwować tu ciekawe złudzenie optyczne: przedmioty puszczane po asfaltowej drodze wydają się toczyć pod górę wbrew zasadą grawitacji!

Góra Żar jest miejscem w którym na pewno nie da się nudzić. Stanowi również przystępną atrakcję dla każdego – osoby starsze czy poruszające się na wózku wjadą na górę wagonikiem. Zdecydowanie jest punktem obowiązkowym dla każdego turysty!

Zdjęcia: pkl.pl