+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com
+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com

Ta góra mierząca 1257 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i należy do Korony Gór Polskich.

Na Skrzyczne prowadzi 6 pieszych szlaków turystycznych i kolejką krzesełkowa od strony miasta Szczyrk. Na szczycie znajduje się otwarte cały rok schronisko PTTK oraz 87 metrowy maszt nadajnika telewizyjno-radiowego. Na Polanie Szczytowej obok schroniska przygotowane są atrakcje dla turystów: basen dla dzieci, boiska, ścianka wspinaczkowa. Dla odważniejszych możliwe są loty paralotniami oraz zjazdy kolarskie.

Góra Skrzyczne stanowi raj dla miłośników turystyki górskiej i sportów zimowych. Przez Skrzyczne przechodzą piesze i rowerowe szlaki turystyczne prowadzące m.in. na Malinowską Skałę i Baranią Górę. Na jej północnym zboczu znajduje się Ośrodek Narciarski COS. Ośrodek dysponuje wyciągami: krzesełkowymi, talerzykowymi i orczykowymi oraz trasami narciarskimi o różnym stopniu trudności, których łączna długość to ponad 10 km!

Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na Kotlinę Żywiecką, można zobaczyć także Czantorię, Górę Żar, Babią Górę, Pilsko, a przy dobrej widoczności – słowackie Tatry.

Ciekawostką jest pochodzenie nazwy góry – według Dziejopisu Żywieckiego pochodzi od skrzeczenia żab, które miały zamieszkiwać nieistniejący już staw między Skrzycznem, a Małym Skrzycznem.

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji okolicy ze względu na swoją całoroczną dostępność i walory turystyczne. Jest to góra przyciągająca i interesująca o każdej porze roku!