+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com
+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com

Domki w Beskidach

Krajobraz Beskidów zdominowany jest przez zielone wzgórza i niekończące się łąki, poprzecinane tu i ówdzie górskimi potokami oraz cichymi dolinami, w których mieszczą się urokliwe wsie i miasteczka. Jednak nie brakuje tu także wysokich gór, ciekawych zabytków oraz wielu innych, nierzadko nieoczekiwanych atrakcji.

Beskidy – Gastronomia i Noclegi

Beskidy posiadają świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową, szczególnie w swojej zachodniej części – Beskidzie Śląskim. W ostatnim czasie formą zakwaterowania, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów są domki w Beskidach. Nic w tym dziwnego, gdyż bliskość górskich szlaków zarówno pieszych, rowerowych, jak i narciarskich tras działa jak prawdziwy magnes. Można znaleźć tu mnóstwo łatwych „rekreacyjnych”, malowniczych szlaków – warto wdrapać się na przykład na szczyt Leskowca, trasą przebiegającą przez Rezerwat Madohora, w którym czeka wiele przyrodniczych niespodzianek. Nieco bardziej wymagającą trasą jest ta prowadząca na Pilsko, jednak po drodze odpocząć można w schronisku na Hali Miziowej i skosztować górskich specjałów. Warto jednak trochę się zmęczyć, gdyż ze szczytu Pilska podziwiać można bardzo rozległą panoramę Tatr i otaczających Beskidów. A jeśli należycie do grupy doświadczonych górskich piechurów może skusicie się na przejście najdłuższym szlakiem w polskich górach, liczącym około 496 km, który przebiega przez między innymi Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce i Beskid Sądecki.

Zabytki w Beskidach

Domki w Beskidach leżą także w bliskim położeniu interesujących zabytków, których w regionie nie brakuje, a większość z nich ma związek z kultem religijnym. Jeśli więc jesteście miłośnikami historii koniecznie zajrzeć musicie do rozsianych, jakby przypadkowo w górskim pejzażu, prawdziwych drewnianych skarbów – pięknych kościołów, a także, szczególnie w Beskidzie Niskim tajemniczych cerkwi.
A jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o kulturze Beskidów warto porozmawiać z gospodarzami miejsc, w których śpicie. Domki w Beskidach dają niezwykłą okazję do poznania interesujących opowieści na przykład o pasterstwie górskim i hodowli owiec oraz o tutejszej kulturze, a od górali Beskidu Niskiego dowiecie się o tragicznych losach Łemków – mniejszości, która dzisiaj jest jedną z niewielu oficjalnie uznanych w Polsce.
W Beskidy warto wybrać się o każdej porze roku.

Pięknie wyglądają wiosną i latem kiedy zielone łąki przystrojone są kolorowymi kwiatami, urzekają także jesienią gdy rozległe lasy zmieniają swe kolory z zielonych na złote, żółte i czerwone. Dla wielu turystów najpiękniejsze są jednak zimą, kiedy całe ich piękno sprowadzone jest do prostoty bieli i błękitu. Jednak dla wielbicieli tej krainy pora roku nie ma większego znaczenia, a domki w Beskidach czekają na gości niezależnie od pogody. Co ważne region ten nie jest jeszcze dotknięty masową turystyką, co pozwala znaleźć tu każdemu to, czego szuka na wymarzonych wakacjach lub podczas idealnego weekendu za miastem – czyli ciszę i spokój. Goście nierzadko wyjeżdżą z Beskidów z niedosytem, przeświadczeni, że koniecznie muszę tu wrócić.