+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com
+48 570 747 522 domkibeskidy@gmail.com

Zwardoń to miejscowość niezwykła. Malowniczo położona wśród trzech beskidzkich przełęczy – Przysłop, Zwardońską i Graniczne, tuż przy granicy ze Słowacją. W XIX wieku znajdowała się tutaj stacja kolejowa przez, którą jeździły pociągi do Żywca, a także do Lwowa oraz przez Kraków do Wiednia. Owe połączenia dawało nadzieje okolicznym mieszkańcom na poprawę warunków życiowych stąd zaczęli się oni coraz chętniej osiedlać w okolicach stacji.

Zwardoń dzięki wyjątkowemu usytuowaniu i ukształtowaniu terenu posiada wyjątkowy mikroklimat. Właśnie owo umiejscowienie w pięknej i pozbawionej zgiełku krainie uznać należy za podstawową atrakcję regionu. Sprawia ono, że dobre warunki do jazdy na nartach utrzymują się tu naprawdę długo. Pierwszy śnieg pojawia się zwykle już w październiku i utrzymuje do końca kwietnia. Dzięki temu miejscowość ta jest atrakcyjna dla miłośników zimowego szaleństwa. Na narciarzy czeka tu kilkanaście dobrze wyposażonych wyciągów i tras narciarskich. W okolicy można uprawiać również narciarstwo biegowe. Znajduje się tu prawie nieograniczona liczba szlaków turystycznych polskich i słowackich, są też liczne szlaki rowerowe.

Wielką atrakcją dla miłośników przyrody jest rezerwat „Butorza” powstały w 1961 roku. Rezerwat o powierzchni ponad 30 hektarów rozciąga się na północnych stokach Rachowca. Są to tereny boru jodłowo-świerkowego ze wspaniale zachowanymi, wiekowymi Świerkami potrafiącymi osiągać nawet 35 metrów wysokości i około 50cm w pierśnicy. W centralnej części rezerwatu rośnie buczyna karpacka. Spotkać można również buki zwyczajne, klony i jawory. Ten fragment rezerwatu prezentuje się wyjątkowo malowniczo jesienią. Fauna rezerwatu obejmuje niedźwiedzie, wilki i rysie – drapieżniki typowe w tej części Beskidów.

Idąc jednym z bardziej malowniczych szlaków turystycznych ze Zwardonia dotrzeć możemy do pobliskiej Soli, która jak sama nazwa wskazuje, z solą ma wiele wspólnego gdyż powiązana jest ze złożami soli kamiennej znajdującymi się w okolicy. Woda rozpuszcza zawartą w skałach sól, a następnie wypływa na powierzchnie tworząc tak zwane źródła solankowe. Owe źródła uznawane są za jedne z najbardziej zmineralizowanych na obszarze Karpat i stanowią ciekawą atrakcję turystyczną miejscowości – są zadaszone, ogrodzone drewnianym płotem i przypominają studnie. Według ocen specjalistów woda zwarta w solankach ma właściwości lecznicze. Leczyć można między innymi schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, choroby naczyniowe i narządów ruchu.

Wybierając na wypoczynek niezwykły Zwardoń – krainę przełęczy połączyć możemy błogie lenistwo z wieloraką aktywnością jaką ten region proponuje. Nie sposób nie odwiedzić również pobliskiego Koniakowa słynącego z gościnności mieszkańców i jakże żywej kultury i tradycji wpisanej w otoczenie. To tu produkuje się wszelkiego rodzaju ozdoby koronkowe, części garderoby, a ostatnio nawet także bieliznę. Sposobów na zagospodarowanie czasu zatem mnogość, również po stronie słowackiej, do której zaledwie kilka kroków. Turysta ograniczony zostaje zatem wyłącznie własną wyobraźnią.